Před třiceti lety bylo používání látkových plen naprostá samozřejmost a nutnost. Ženy tehdy měly s plenami mnoho práce obzvláště s praním, ale bylo důležité myslet i na samotné zajištění plenky proti znečištění vrchního oblečení. Dnes výrobci přichází na trh s vrchními kalhotkami, do kterých se látková plena vloží a zajistí tak ochranu před protečením. Na výběr je mnoho od vlněných po ty z umělých vláken, které navíc mají tu vlastnost, že velmi rychle schnou.
Pokud se rozhodnete pro používání klasických látkových plen je nutné myslet především na častější výměnu a nezapomínat především na žehlení které má hygienické důvody.
Dítě s látkovou plenou se musí častěji přebalovat
Bavlněná plena je pro pokožku příjemnější jen za předpokladu že neopomeneme včas přebalit. Na rozdíl od jednorázových plen, které absorbují vlhkost, látkové pleny tuto vlastnost nemají a výsledkem by mohla být nepříjemná opruzenina. Ideální je přebalovat do deseti minut po jídle nebo pití a také kontrolovat alespoň jednou během noci, zda nemá dítě promočenou plenu.
Sluníčko dokáže vybělit
Není problém na trhu sehnat přípravky na prádlo které mají bělicí účinky ale tou nejlevnější i nejsnadnější volbou je využít síly slunečních paprsků. Bělení prádla na slunci je věc, kterou provozovaly už naše prababičky a výhodou tohoto postupu je krom bělení také větší hygiena plen.
Vyšší pořizovací náklady se vyplatí
Když se rozhodneme využívat klasických látkových plen jsou pořizovací náklady mnohonásobně vyšší, než když nakoupíme na celý měsíc zásobu jednorázových plen. Je to jako se vším, jsou pleny vyšší kvality a není proto od věci si pleny osahat, aby byli dostatečně pevné, protože je budeme používat roky. Když k nim nakoupíme ještě svrchní kalhotky náklady se o značnou část zvednou. Počáteční investice se nám ale po několika málo měsících začne vracet a pak už jen začneme používáním látkových plen šetřit rozpočet.