Zelený, hnědý nebo tyrkysový zákal – způsobuje to vyšší množství železa nebo mědi, doporučuje se chlor šok, udržení pH v hodnotách 7,0 – 7,3 a následné přidání vločkovače. Zároveň musí být v provozu filtrační zařízení s čerpadlem, kde se kovové prvky zachytí. Jestliže se zákal barví do černa, ve vodě je větší množství rozpuštěného manganu.
Mléčný zákal – jeho příčinou mohou být buď organické příměsi (bakterie a řasy a další mikroorganismy), anebo vyšší obsah vápníku, hořčíku a dalších minerálů, který zvyšují tvrdost. U organických nečistot pomůže úprava pH a následná aplikace vločkovače, u anorganických prvků opět bazénová chemie typu chlor šok a vločkovač. Musíte mít rovněž v provozu filtraci.
Sliz na stěnách a na dně – způsobují to především vodní řasy, měl by pomoci algicidní přípravek nebo chlor šok a následně vločkovač a opět filtrace v činnosti.
Rez na stěnách a technologickém vybavení – většinou je příčinou nevhodné pH směrem do kyselosti. Zvyšte hodnotu na 7,0 – 7,3.
Pěnivá voda u protiproudu – zvýšenou pěnivost, která se projeví především u protiproudu nebo při pohybu v bazénu, způsobují zbytky zazimovacích přípravků, případně zbytky algicidních směsí pro likvidaci vodních řas, či saponáty a další čistidla používaná v domácnostech. V tomto případě pomůže pouze výměna části vody.
Drsná skořápka bazénové nádrže – jestliže vám stěny a dno bazénu připadají příliš drsné, jsou zpravidla pokryté nánosem vápenitých usazenin z příliš tvrdé vody. Bohužel jde o poměrně častý jev, který ovšem odstraníte pouze vypuštěním vody a důkladným vyčištěním speciálními přípravky, např. na bázi organických kyselin (kyselina citronová). Musí jít o hloubkové čištění, jako např. u povrchu a topných spirál varných konvic. Po napuštění bazénu pak pravidelně kontrolujte tvrdost a používejte změkčovač s regenerační solí.