Někdo se domnívá, že jde o velikou novinku, ale to je ovšem nesmysl a my si hned vysvětlíme proč tomu tak je.
Tak za prvé bychom museli slovíčko cloud naprosto přesně definovat. Definice, že je to server je sice tomu hodně blízká, ale není pravdivá a není ani správná co se týče technického názvosloví. On totiž váš někde (kdekoli) uložený materiál není na jednom serveru, ale hned na několika. Plus zálohy, které ani na stejném serveru být nesmějí. Nebo by alespoň neměly pro případ havárie, nebo jiné nečekané události.
Vyložme si slovíčko cloud, což je v angličtině mrak. Vyložit jej ovšem lze také jako kotouč, no a pokud je server diskový, máme zde kotouče. No, to není podstatné. Důležité je nadefinovat si to jen pro potřebu tohoto článku. A nemusíme být ani technicky přesní. Takže, cloud je pronajatý prostor někde na serverech.
Proto vlastně v pravém slova smyslu nejde o novinku, tohle se dělá vlastně hodně dlouho, ale v menší míře, a je to jinak pojato. Technicky je to však stejné. Klasickým příkladem může být například free mail.
Výhodou cloudu je to, že vy se o nic nestaráte. Myslím jako zákazník, či uživatel. A pokud někomu dáte přístup, můžete sdílet obrovské množství dat. Což dělají například firmy. V takovémto případě můžeme směle hovořit o SaaS cloudu, nebo službě. Znamená to Software as a Service. Tedy aplikace, která je nabízena jako hotová služba. Například v současnosti kancelářský balík Office 365.
Nevýhodou cloudů všeobecně může být snad jen cena a to, že nevíte, kdo všechno má přístup k vašim datům. Dříve se uváděla jako možnost i havárie, ale v dnešní době je myslím vše zabezpečeno tak, že by to musela být havárie skutečně velikého rozsahu, aby nějak ovlivnila jak úložiště, tak i jeho zálohy.
Nuže nyní víte, co je to za výrazy v nadpisu článku a můžete začít cloudové služby používat.