Jste také majitelem nějaké té nemovitosti se zahradou? Případně vlastníte pouze zahrádku, či nějaký sad? Tak Vám asi nastává od jara do podzimu stejný problém. Je třeba posekat, či posíct trávu.
Jak k tomu kdo přistupuje, je hodně individuální a závislé právě na druhu a velikosti pozemku. Jsou tu ještě tací, kteří berou do ruky kosu, aby nasušili seno králíkům. Ale na rovinu, jsou ve výrazné menšině. Většina populace by si dnes kosou usekla tak akorát vlastní nohu. A tato část lidu si bere na pomoc různé sekací a žací stroje.
Kdo má peníze a větší pozemek, případně spravuje fotbalové hřiště, pořídí si zahradní traktůrek. Vzpomeňme na Forresta Gumpa, pro něhož bylo sekání trávy koníčkem. Tak i pro mnoho jiných mužů, případně i žen. Takové sobotní odpoledne na traktůrku má něco do sebe a zabavíme tím i naši drobotinu. Můžete k němu také připojit různá příslušenství a využít ho tak i na jinou práci. A oceníte ho v horším terénu.
Méně movití vybírají z různých druhů zahradních sekaček. Benzínové nebo na elektriku (kdo dnes ještě za sebou tahá kabel?). S pojezdem nebo bez. Když dobře vyberete, můžete sekat zahradu klidně den před porodem jako já.
Pro nedostupné rohy, místa okolo zahradních staveb a příliš vzrostlé traviny a plevely je tady křovinořez. Mají buď kotouče, nebo struny a práce s nimi je opravdu vhodná jen pro chlapy a hodně emancipované ženy.
A kdo má vhodný pozemek, peníze a málo času a touží po pravidelně posekaném trávníku, ten volí sekačku robotickou. Musíme jí jen označit území, kam smí a nesmí a pak už si pracuje neúnavně sama. Posekanou trávu není třeba sbírat, neboť je tak kraťoučká, že se ideálně hodí na přihnojování trávníku.
Sekání samo o sobě nestačí. Trávník potřebuje naši péči celý rok, je třeba ho přihnojovat, zavlažovat, rekultivovat a bůh ví, co ještě.
Já na to nervy a čas nemám. Ale letos se povedl, díky pravidelnému dešti. Je krásně zelený a hustý. Jen by zase potřeboval posekat.