Úhlava, to je místo, kde dávají lišky „dobrou noc“. Protéká lučinatou krajinou s pěknými výhledy do okolí, obklopena přírodními krásami, s minimálním vlivem lidské činnosti. Kdo hledá tichý klidný kout, kudy se bude plavit s přáteli „pohodáři“, bude se mu dovolená na Úhlavě zamlouvat. Dovolená na vodě je však aktivním sportovním zážitkem, takže nic pro lenochy.
Vodní hrad Švihov
Plavba začíná obvykle v obci Švihov. Její název může být někomu povědomý, neboť se tu nachází jeden z nejzajímavějších vodních hradů v České republice. Prohlídku hradu si nenechte ujít a pak už směle po proudu směrem na Plzeň! Na Úhlavě nečekejte žádné divoké peřeje, řeka se klikatí v meandrech, které se místy zužují sotva na délku lodi, někde se rozšíří až na několik desítek metrů. V říčním korytu se občas objeví nějaký padlý strom, vodákům však znepříjemňují plavbu především četné jezy bez propustí, které se nedají splouvat a musí se překonávat přenášením. Břehy jsou zarostlé bujnou vegetací, zkrátka pravá divočina, jak má být. Ale relaxace mimo vlivy civilizace dělá zázraky. Zvlášť, pokud si naplánujete pobyt za slunečného a teplého počasí. Vyplatí se brát s sebou fotoaparát, neboť se tu setkáte s mnoha zajímavými objekty, co by stály za zvěčnění.
Táboření nadivoko není pro každého
Úhlava mívá v letních měsících problém s dostatkem vody, většinou to vodáci řeší termínem plavby těsně po deštivém týdnu na začátku července. V srpnu již bývá Úhlava téměř na suchu, zvlášť kritický je úsek nedaleko Přeštic. Nejpůsobivější je plavba mezi obcemi Dolní Lukavice a Štěnovice, i když někteří skalní milovníci vodáckého sportu pokračují až k okrajovým částem Plzně.
Na Úhlavě se docela dobře obejdete bez velkého finančního obnosu. Veřejná tábořiště tu neexistují a můžete prakticky tábořit kdekoliv. Měli byste však dbát tábornických zásad, tedy nerozdělávat oheň v lese nebo v suché trávě, nepořádek po sobě uklidit, a také respektovat soukromý majetek. Musíte také vyřešit dostatečnou zásobu pitné vody na několik dnů dopředu.